Moje zkušenost s přechodem na krmení syrovým masem:
Vždy jsem věnovala velkou pozornost krmení mých psů i koček. Po několika letech zkoumání složení všelijakých značek granulí a věčném přemítání, jestli opravdu dělám pro zdraví a spokojenost svých zvířat vše jsem se rozhodla pro velkou změnu – přejít na krmení metodou BARF. Název je zkratkou Bones And Raw Food (nebo také Born Again Raw Feeders) a jedná se o krmení masožravců přirozenou stravou, čerstvým syrovým masem a zeleninou.
Začala jsem s mojí dvouletou fenkou, typickou všežravkou. První týden pouze kuřecí svalovinu a rýži, poté jsem postupně přidávala další druhy masa, vnitřnosti a jako poslední kosti. Nakonec jsme se dostali k ideálnímu poměru cca 70% masa, z toho 20-30% kosti a zbytek přílohy – zelenina, ovoce, rýže a vločky. Obilniny jsem ze začátku vyřadila úplně, později jsem je ale začala opět přidávat podle kondice psa, aby chrtíkům nekoukala žebra… Fenka krásně prospívala, zpočátku na pohled zhubla, ale váha změnu neukazovala, prostě se jí více „vyrýsovaly“ svaly. 🙂
Rozhodla jsem se proto začít barfovat i s druhou, čtyřletou fenkou. Ta je mnohem více vybíravá a hned se to ukázalo jako problém, odmítala sníst jakékoli syrové maso. Začala jsem pro ní proto vařit, opět kuře a rýži. Když jsem ale přidala něco jiného, nedělalo jí to dobře. Po pár týdnech na kuřecím jsem začala zkoušet i jiné druhy masa.
Nyní obě holky jí téměř vše. Krmím většinu druhů masa kromě vepřového – kuřecí, hovězí, ryby, jehněčí, králičí, krůtí… Z kostí hlavně krky a běháky, u větších kostí mám pořád obavy. Zeleninu je dobré strouhat nebo krájet na malé kousíčky. Třeba okurkou by se mladší fenka zadusila. Přidávám sýr, jogurt, občas vejce. Jako doplňky střídám mořské řasy, korály a lněný olej.
Během březosti a v době, kdy fena kojí krmím částečně komerční stravou.