BARF jídelníček

Začátky

Po rozhodnutí pro barf je nejlepší přejít okamžitě, nikoliv postupně. Jednoduše jeden den vyměnit granule za maso. Pozor ale na složení – první týden dávat jen libové maso a to buď kuře, králíka nebo krůtí. Jako příloha je vhodná rýže nebo mrkev. Postupně potom přidávat další druhy masa a vnitřnosti. Až během třetího-čtvrtého týdne teprve kosti. Ze začátku pomleté nebo jen ty měkčí – například kuřecí krky (ty většinou chrtíkům pomlátíme paličkou). U štěňat jde vše rychleji, nejsou ovlivnění léty na granulích. Někteří psi také ze začátku odmítají cokoliv syrového – i nám se to stalo, museli jsme první týden vše vařit a postupně maso méně a méně, až jsme se dostali k syrovému. Pozor, nikdy nevařit kosti! Štěpí se a důsledky by mohly být fatální!

Vařené kuře a špěnát – než se Nora naučila jíst syrové maso

Množství krmné dávky

je hodně indivuduální. Přibližně by mělo být 3-4% z hmotnosti psa. Některým stačí 2%, jiní pro udržení váhy potřebují 6%. Je potřeba přihlédnout k věku a aktuální kondici psa. Já dávám holkám cca 3,5% z hmotnosti (150 – 170g), někdy víc, někdy míň podle situace. Štěňata by mela dostávat 6-8% z ideální hmotnosti v daném věku nebo 2-3% z hmotnosti v dospělosti. Osobně bych hlavně během přezubování volila variantu maso+kvalitní granule, pro štěňata je těžší vyvážit dostatek vápníku, fosforu a všeho ostatního. Množství a poměr složek krmné dávky je možné vypočítat tady. Denní dávku dělím do dvou porcí, na ráno a na večer. Přes den samozřejmě dostávají pamlsky, sušené maso, dentální tyčinky a tak dále… Často taky vyloudí něco ode mě.

Večeře na svatého Štěpána - kachní krk, trochu pečené kachny a zelí

Psí večeře na svatého Štěpána – kachní krk, trochu pečené kachny a zelí

Celkové složení krmné dávky

Maso – tvoří cca 75% krmné dávky, ideálně v poměru 2:2:1 “čtyřnožci”: drůbež : ryby. Člověk by si měl představit, že vlk v přírodě sežere zvíře celé, a dát psovi svalovinu, vnitřnosti i kosti ve takovém poměru.

  • Svalovina – základem je u nás hovězí, jehněčí a krůtí. Občas dáváme zvěřinu, lososa nebo tresku. Vhodný je i hovězí jazyk, srdce i kuřecí žaludky se také počítají jako svalovina!
  • Vnitřnosti – opět volím většinou hovězí, nejčastěji plíce a ledviny. Játra a slezina by se neměly podávat příliš často. Hubenějším chrtíkům je možné dát i vemeno – pozor ale, může mít projímavé účinky.
  • Kosti – dávat JEN syrové a masité, tedy obalené masem. Krmím kuřecími krky, které většinou namlátím paličkou, hlavně pro fenku, která má sklon hltat. Dále dávám letky, běháky, hovězí žebra a často také mletiny, např. kachní křídla (koupit lze např. zde) nebo skelet. Prodávají se i celá mletá kuřata, do toho už není řeba nic přidávat (třeba zde).

Při přípravě porcí všechno pro jistotu vážím

Zelenina, ovoce – nejvíce dávám strouhanou červenou řepu a špenát. Dále okurky, papriky, ředkvičky atd. Z ovoce nejčastěji jablka ze zahrady. Krmit je možné snad vše kromě hroznového vína, avokáda a rajčat. Uvádí se, že zelenina by měla být namixovaná nebo nadrobno nakrájená a nejlépe spařená. Když nemám připravenou zeleninu, dám holkám zeleninovou konzervu z drogerie DM nebo sušenou směs.

  • Skvělou náhradou za ovozel složku jsou neprané hovězí drštky obsahující natrávené zbytky. Žádná vůně to sice není 🙂 ale pro psy je to prospěšná dobrota.

Kuře + nastrouhané jablko a okurka

Přílohy – někteří “barfaři” prosazují jídelníček zcela bez obilovin, já si ale myslím, že především chrtům někdy vůbec neuškodí. Mladí chrtíci jsou často kost a kůže a je potřeba je trochu vykrmit přidání právě vloček nebo těstovin. Často také dávám rýži, především v zimě.

 

+ Navíc občas přidávám vejce z domácího chovu, žloutek syrový a bílek vařený. Drcenou skořápku zakápnutou citronem lze přidat jako zdroj vápníku. Na chuť dávám psům krmný sýr (k sehnání třeba zde), bílý jogurt nebo tvaroh. Někdy přidám i vlašské ořechy (ty psi milují).

Snídaně -mozzarella a okurka

Snídaně -mozzarella a okurka

Doplňky

  • Barf balancer 8in1: dávat pravidelně, obsahuje zvápenatělé mořské řasy, pivovarské kvasnice atd., pro celkové vyvážení Ca, minerálních látek a vitamínů
  • Kelpa – mořská řasa: dobrá na odstranění zubního kamene a plaku, má pozitivní vliv na pigmentaci
  • Drcené mořské korály: zdroj vápníku, hořčíku a dalších minerálů
  • Oleje:  lněný – skvělý mimo jiné na srst

kokosový – zlepšuje imunitu, má více pozitivních vlivů na organismus, mimo jiné bělí zuby, dávám ho proto psům na zuby po čištění společně s kelpou                              lososový – nenasycené mastné kyseliny, není vhodné ho dávat příliš často,     střídat lze například s pupalkovým olejem.

  • Mnoho dalších doplňků je možné najít ve většině barfshopů.